LG Optimus F7
5.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2540 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus F7 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2540 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus F7 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - for Europe |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - for Europe |
| 4G bands | LTE band 25(1900) - LG870 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.7 x 68.2 x 9.6 mm (5.19 x 2.69 x 0.38 in) |
| Weight | 133.2 g (4.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True HD-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~313 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus F7 released?
The LG Optimus F7 was announced 2013, February. Released 2013, June.
What is the LG Optimus F7's display size?
The LG Optimus F7 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus F7 have?
The LG Optimus F7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus F7 have?
The LG Optimus F7 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus F7 have?
The LG Optimus F7 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Optimus F7 battery capacity?
The LG Optimus F7 has a 2540 mAh battery.
Does the LG Optimus F7 support 5G?
No, the LG Optimus F7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Optimus F7 run?
The LG Optimus F7 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus F7?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus F7 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN