LG Optimus G Pro E985
5.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3140 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus G Pro E985 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 13 MP main camera, a 3140 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus G Pro E985 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - E985, E986 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) - E988 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 150.2 x 76.1 x 9.4 mm (5.91 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | True Full HD IPS Plus LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); LG Optimus UI 3 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps, dual-video rec., HDR |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, S-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort), USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3140 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | F240, E980, LS980, E988, E986, F240L, F240S |
| Price | About 439 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus G Pro E985 released?
The LG Optimus G Pro E985 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the LG Optimus G Pro E985's display size?
The LG Optimus G Pro E985 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG Optimus G Pro E985 have?
The LG Optimus G Pro E985 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Optimus G Pro E985 have?
The LG Optimus G Pro E985 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus G Pro E985 have?
The LG Optimus G Pro E985 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Optimus G Pro E985 battery capacity?
The LG Optimus G Pro E985 has a 3140 mAh battery.
Does the LG Optimus G Pro E985 support 5G?
No, the LG Optimus G Pro E985 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Optimus G Pro E985 run?
The LG Optimus G Pro E985 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus G Pro E985?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus G Pro E985 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.