LG Optimus L1 II E410
4.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- BatteryAccelerometer
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L1 II E410 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L1 II E410 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102.9 x 59.2 x 12.2 mm (4.05 x 2.33 x 0.48 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~45.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A-AB Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.6GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Accelerometer, proximity |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 65 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L1 II E410 released?
The LG Optimus L1 II E410 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the LG Optimus L1 II E410's display size?
The LG Optimus L1 II E410 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L1 II E410 have?
The LG Optimus L1 II E410 is available with 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L1 II E410 have?
The LG Optimus L1 II E410 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the LG Optimus L1 II E410 support 5G?
No, the LG Optimus L1 II E410 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L1 II E410 run?
The LG Optimus L1 II E410 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L1 II E410?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L1 II E410 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.