LG Optimus L1 II Tri E475
5.6/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1540 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L1 II Tri E475 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, a 1540 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L1 II Tri E475 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February. Released 2014, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102.6 x 58.9 x 13.3 mm (4.04 x 2.32 x 0.52 in) |
| Weight | 104.6 g (3.67 oz) |
| SIM | Triple SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 27.9 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A-AB Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1540 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L1 II Tri E475 released?
The LG Optimus L1 II Tri E475 was announced 2014, February. Released 2014, February.
What is the LG Optimus L1 II Tri E475's display size?
The LG Optimus L1 II Tri E475 has a 3.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L1 II Tri E475 have?
The LG Optimus L1 II Tri E475 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L1 II Tri E475 have?
The LG Optimus L1 II Tri E475 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the LG Optimus L1 II Tri E475 battery capacity?
The LG Optimus L1 II Tri E475 has a 1540 mAh battery.
Does the LG Optimus L1 II Tri E475 support 5G?
No, the LG Optimus L1 II Tri E475 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L1 II Tri E475 run?
The LG Optimus L1 II Tri E475 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L1 II Tri E475?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L1 II Tri E475 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.