| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 112.8 x 64.7 x 11.9 mm (4.44 x 2.55 x 0.47 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 43.0 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~152 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 120 USD |