LG Optimus L4 II E440
4.7/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L4 II E440 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.8 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L4 II E440 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, June. Released 2013, July |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112.5 x 64.7 x 11.9 mm (4.43 x 2.55 x 0.47 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 43.0 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~152 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | E440 |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L4 II E440 released?
The LG Optimus L4 II E440 was announced 2013, June. Released 2013, July.
What is the LG Optimus L4 II E440's display size?
The LG Optimus L4 II E440 has a 3.8 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L4 II E440 have?
The LG Optimus L4 II E440 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L4 II E440 have?
The LG Optimus L4 II E440 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the LG Optimus L4 II E440 battery capacity?
The LG Optimus L4 II E440 has a 1700 mAh battery.
Does the LG Optimus L4 II E440 support 5G?
No, the LG Optimus L4 II E440 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L4 II E440 run?
The LG Optimus L4 II E440 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L4 II E440?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L4 II E440 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.