LG Optimus L4 II Tri E470
4.0/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 320×480
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- BatteryDigital TV
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L4 II Tri E470 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.8 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cotex-A9 chipset, a 3.15 MP main camera, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L4 II Tri E470 at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 & SIM 3 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112.8 x 64.7 x 12.7 mm (4.44 x 2.55 x 0.5 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Triple SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.8 inches, 43.0 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~152 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cotex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | A-GPS only |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
| Battery Type | Digital TV |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 94 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L4 II Tri E470 released?
The LG Optimus L4 II Tri E470 was announced 2013, October. Released 2013, October.
What is the LG Optimus L4 II Tri E470's display size?
The LG Optimus L4 II Tri E470 has a 3.8 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L4 II Tri E470 have?
The LG Optimus L4 II Tri E470 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L4 II Tri E470 have?
The LG Optimus L4 II Tri E470 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
Does the LG Optimus L4 II Tri E470 support 5G?
No, the LG Optimus L4 II Tri E470 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L4 II Tri E470 run?
The LG Optimus L4 II Tri E470 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L4 II Tri E470?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L4 II Tri E470 at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.