LG Optimus L5 II Dual E455
4.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L5 II Dual E455 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L5 II Dual E455 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 118.4 x 62.2 x 9.2 mm (4.66 x 2.45 x 0.36 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); LG Optimus UI 3 |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1.75GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Indigo Black, White, Pink, Titan |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L5 II Dual E455 released?
The LG Optimus L5 II Dual E455 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the LG Optimus L5 II Dual E455's display size?
The LG Optimus L5 II Dual E455 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L5 II Dual E455 have?
The LG Optimus L5 II Dual E455 is available with 4GB / 75GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L5 II Dual E455 have?
The LG Optimus L5 II Dual E455 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Optimus L5 II Dual E455 battery capacity?
The LG Optimus L5 II Dual E455 has a 1700 mAh battery.
Does the LG Optimus L5 II Dual E455 support 5G?
No, the LG Optimus L5 II Dual E455 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L5 II Dual E455 run?
The LG Optimus L5 II Dual E455 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L5 II Dual E455?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L5 II Dual E455 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.