LG Optimus L7 II Dual P715
5.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L7 II Dual P715 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 8 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L7 II Dual P715 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - P715 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 122.2 x 66.6 x 9.7 mm (4.81 x 2.62 x 0.38 in) |
| Weight | 115.5 g (4.06 oz) |
| SIM | SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L7 II Dual P715 released?
The LG Optimus L7 II Dual P715 was announced 2013, February. Released 2013, March.
What is the LG Optimus L7 II Dual P715's display size?
The LG Optimus L7 II Dual P715 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L7 II Dual P715 have?
The LG Optimus L7 II Dual P715 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L7 II Dual P715 have?
The LG Optimus L7 II Dual P715 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Optimus L7 II Dual P715 battery capacity?
The LG Optimus L7 II Dual P715 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Optimus L7 II Dual P715 support 5G?
No, the LG Optimus L7 II Dual P715 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L7 II Dual P715 run?
The LG Optimus L7 II Dual P715 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L7 II Dual P715?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L7 II Dual P715 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.