LG Optimus L7 II P710
5.4/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery2460 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The LG Optimus L7 II P710 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 8 MP main camera, a 2460 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the LG Optimus L7 II P710 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 or 900 / 1700 / 2100 - P710 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 121.5 x 66.6 x 9.7 mm (4.78 x 2.62 x 0.38 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | w480p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2460 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Optimus L7 II P710 released?
The LG Optimus L7 II P710 was announced 2013, February. Released 2013, March.
What is the LG Optimus L7 II P710's display size?
The LG Optimus L7 II P710 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the LG Optimus L7 II P710 have?
The LG Optimus L7 II P710 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the LG Optimus L7 II P710 have?
The LG Optimus L7 II P710 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Optimus L7 II P710 battery capacity?
The LG Optimus L7 II P710 has a 2460 mAh battery.
Does the LG Optimus L7 II P710 support 5G?
No, the LG Optimus L7 II P710 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Optimus L7 II P710 run?
The LG Optimus L7 II P710 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Optimus L7 II P710?
AppsApk's editorial team rates the LG Optimus L7 II P710 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.