LG Q Stylus
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Q Stylus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - Q Stylus/Q Stylus α Octa-core 1.8 GHz" chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Q Stylus at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 160.1 x 77.7 x 8.1 mm (6.30 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 99.7 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~389 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750 - Q Stylus/Q Stylus α" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 3GB RAM (Q Stylus/Q Stylus α), 64GB 4GB RAM (Q Stylus+)" |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, PDAF (Q Stylus α) 16 MP, PDAF (Q Stylus/ Q Stylus+)" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP or 5 MP - Q Stylus/Q Stylus+ |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Models | Q710, LM-Q710.FG |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q Stylus released?
The LG Q Stylus was announced 2018, June.
What is the LG Q Stylus's display size?
The LG Q Stylus has a 6.2 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q Stylus have?
The LG Q Stylus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q Stylus have?
The LG Q Stylus is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG Q Stylus have?
The LG Q Stylus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Q Stylus battery capacity?
The LG Q Stylus has a 3300 mAh battery.
Does the LG Q Stylus support 5G?
No, the LG Q Stylus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q Stylus run?
The LG Q Stylus runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q Stylus?
AppsApk's editorial team rates the LG Q Stylus at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.