LG Q6
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The LG Q6 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the LG Q6 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 69.3 x 8.1 mm (5.61 x 2.73 x 0.32 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 77.0 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~442 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); LG UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (Q6α), 32GB 3GB RAM (Q6), 64GB 4GB RAM (Q6+)" |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Astro Black, Ice Platinum, Mystic White, Terra Gold |
| Models | M700, M703, LGM-X600L, LGM-X600K |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q6 released?
The LG Q6 was announced 2017, July.
What is the LG Q6's display size?
The LG Q6 has a 5.5 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q6 have?
The LG Q6 is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q6 have?
The LG Q6 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG Q6 have?
The LG Q6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Q6 battery capacity?
The LG Q6 has a 3000 mAh battery.
Does the LG Q6 support 5G?
No, the LG Q6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q6 run?
The LG Q6 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q6?
AppsApk's editorial team rates the LG Q6 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.