LG Q60
7.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG Q60 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG Q60 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 161.3 x 77 x 8.7 mm (6.35 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , MIL-STD-810G compliant |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); LG UX 7 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Moroccan Blue, Aurora Black |
| Models | LMX525EAW, LMX525BAW |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q60 released?
The LG Q60 was announced 2019, February.
What is the LG Q60's display size?
The LG Q60 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q60 have?
The LG Q60 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG Q60 have?
The LG Q60 is available with 64GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG Q60 have?
The LG Q60 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG Q60 battery capacity?
The LG Q60 has a 3500 mAh battery.
Does the LG Q60 support 5G?
No, the LG Q60 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q60 run?
The LG Q60 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG Q60?
AppsApk's editorial team rates the LG Q60 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.