LG Q7
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Q7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) - Q7, Q7α Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 - Q7+" chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Q7 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 143.8 x 69.3 x 8.4 mm (5.66 x 2.73 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)q |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 77.0 cm2 (~77.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~442 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6750S (28 nm) - Q7, Q7α" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (Q7,Q7α), 64GB 4GB RAM (Q7+)" |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF (Q7, Q7α) 16 MP, PDAF (Q7+)"; |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 5 MP (Q7α) 8 MP, f/1.9, 1/4", 1.12µm (Q7, Q7+)"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W (Pump Express+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue, Lavender Violet |
| Models | LM-Q610, LM-Q610.FG, LM-Q610.FGN, LM-Q610(FGN), LM-Q610.YN |
| Price | About 150 EUR |
● Questions about this phone
When was the LG Q7 released?
The LG Q7 was announced 2018, May.
What is the LG Q7's display size?
The LG Q7 has a 5.5 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q7 have?
The LG Q7 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q7 have?
The LG Q7 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG Q7 have?
The LG Q7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Q7 battery capacity?
The LG Q7 has a 3000 mAh battery.
Does the LG Q7 support 5G?
No, the LG Q7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q7 run?
The LG Q7 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q7?
AppsApk's editorial team rates the LG Q7 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.