LG Q8 (2017)
7.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The LG Q8 (2017) is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the LG Q8 (2017) at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, August |
BODY | |
| Dimensions | 149 x 71.9 x 8 mm (5.87 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.8 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~564 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 720p@120fps, 24-bit/48kHz stereo sound rec. |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.6", Laser AF, 3-axis OIS 8 MP, f/2.4, 10mm, 1/4", no AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/192kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q8 (2017) released?
The LG Q8 (2017) was announced 2017, July.
What is the LG Q8 (2017)'s display size?
The LG Q8 (2017) has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q8 (2017) have?
The LG Q8 (2017) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q8 (2017) have?
The LG Q8 (2017) is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG Q8 (2017) have?
The LG Q8 (2017) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG Q8 (2017) battery capacity?
The LG Q8 (2017) has a 3000 mAh battery.
Does the LG Q8 (2017) support 5G?
No, the LG Q8 (2017) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q8 (2017) run?
The LG Q8 (2017) runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG Q8 (2017)?
AppsApk's editorial team rates the LG Q8 (2017) at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.