LG Q8 (2018)
7.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2160
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Q8 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Q8 (2018) at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 160.1 x 77.7 x 8.4 mm (6.30 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 99.7 cm2 (~80.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~389 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, 18mm (ultrawide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Moroccan Blue |
| Models | LGM-X800L, LM-Q815S, LM-Q815K, LM-Q815L |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q8 (2018) released?
The LG Q8 (2018) was announced 2018, August.
What is the LG Q8 (2018)'s display size?
The LG Q8 (2018) has a 6.2 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q8 (2018) have?
The LG Q8 (2018) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q8 (2018) have?
The LG Q8 (2018) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG Q8 (2018) have?
The LG Q8 (2018) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG Q8 (2018) battery capacity?
The LG Q8 (2018) has a 3300 mAh battery.
Does the LG Q8 (2018) support 5G?
No, the LG Q8 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q8 (2018) run?
The LG Q8 (2018) runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q8 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the LG Q8 (2018) at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.