LG Q9
8.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 1440×3120
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG Q9 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG Q9 at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 71.9 x 7.9 mm (6.03 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) , IP68 dust/water proof (up to 1.5m for 30 mins) , MIL-STD-810G compliant |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.0 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~564 ppi density) Always-on display HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, 28mm (wide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carmine Red, New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Price | About 439 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Q9 released?
The LG Q9 was announced 2019, January.
What is the LG Q9's display size?
The LG Q9 has a 6.1 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG Q9 have?
The LG Q9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG Q9 have?
The LG Q9 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG Q9 have?
The LG Q9 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG Q9 battery capacity?
The LG Q9 has a 3000 mAh battery.
Does the LG Q9 support 5G?
No, the LG Q9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Q9 run?
The LG Q9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG Q9?
AppsApk's editorial team rates the LG Q9 at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.