LG Ray
4.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG Ray is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG Ray at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 152.5 x 76.4 x 9.3 mm (6.00 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold, Titan Black |
| Price | About 208 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Ray released?
The LG Ray was announced 2015, November.
What is the LG Ray's display size?
The LG Ray has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Ray have?
The LG Ray comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Ray have?
The LG Ray is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Ray have?
The LG Ray features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Ray battery capacity?
The LG Ray has a 3000 mAh battery.
Does the LG Ray support 5G?
No, the LG Ray does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the LG Ray run?
The LG Ray runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the LG Ray?
AppsApk's editorial team rates the LG Ray at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.