LG Spirit
6.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The LG Spirit is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H440N, H445 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - H420 chipset, a 2100 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the LG Spirit at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - H440N HSDPA 900 / 2100 - H420 HSDPA 850 / 1900 / 2100 - H445 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - H440N LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - H445 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, February |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 133.3 x 66.1 x 10 mm (5.25 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 124.4 g (4.37 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) - H440N, H445 Mediatek MT6582 - H420 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - H440N, H445 Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 - H420 |
| GPU | Adreno 306 Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, AF - H440N, H445 5 MP, AF - H420 |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes (H445 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, Gold, White |
| Models | H440n, H442, H420, H422 |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Spirit released?
The LG Spirit was announced 2015, February.
What is the LG Spirit's display size?
The LG Spirit has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Spirit have?
The LG Spirit comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Spirit have?
The LG Spirit is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Spirit have?
The LG Spirit features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG Spirit battery capacity?
The LG Spirit has a 2100 mAh battery.
Does the LG Spirit support 5G?
No, the LG Spirit does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Spirit run?
The LG Spirit runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG Spirit?
AppsApk's editorial team rates the LG Spirit at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.