LG Stylo 2
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG Stylo 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG Stylo 2 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS775 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 79.5 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight | 144.6 g (5.11 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP` |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | LGLS775, VS835, K540 |
| Price | About 164 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylo 2 released?
The LG Stylo 2 was announced 2016, April.
What is the LG Stylo 2's display size?
The LG Stylo 2 has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Stylo 2 have?
The LG Stylo 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylo 2 have?
The LG Stylo 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Stylo 2 have?
The LG Stylo 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Stylo 2 battery capacity?
The LG Stylo 2 has a 3000 mAh battery.
Does the LG Stylo 2 support 5G?
No, the LG Stylo 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Stylo 2 run?
The LG Stylo 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylo 2?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylo 2 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN