LG Stylo 5
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG Stylo 5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG Stylo 5 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 14(700), 29(700), 30(2300), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, June |
BODY | |
| Dimensions | 160 x 77.7 x 8.4 mm (6.30 x 3.06 x 0.33 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 99.2 cm2 (~79.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~390 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS: X Surround Sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Blonde Rose, Platinum Gray About 200 EUR |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blonde Rose, Platinum Gray |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylo 5 released?
The LG Stylo 5 was announced 2019, June.
What is the LG Stylo 5's display size?
The LG Stylo 5 has a 6.2 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the LG Stylo 5 have?
The LG Stylo 5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylo 5 have?
The LG Stylo 5 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG Stylo 5 have?
The LG Stylo 5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Stylo 5 battery capacity?
The LG Stylo 5 has a 3500 mAh battery.
Does the LG Stylo 5 support 5G?
No, the LG Stylo 5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Stylo 5 run?
The LG Stylo 5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylo 5?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylo 5 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN