LG Stylus 2
4.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG Stylus 2 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.7 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG Stylus 2 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - ЕМЕА";i: |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 155 x 79.6 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Build | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM, 16GB 2GB RAM (K520DY) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, White, Brown |
| Models | K520, F720L |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Stylus 2 released?
The LG Stylus 2 was announced 2016, February.
What is the LG Stylus 2's display size?
The LG Stylus 2 has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG Stylus 2 have?
The LG Stylus 2 is available with 5 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the LG Stylus 2 have?
The LG Stylus 2 is available with 16GB / 5GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG Stylus 2 have?
The LG Stylus 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG Stylus 2 battery capacity?
The LG Stylus 2 has a 3000 mAh battery.
Does the LG Stylus 2 support 5G?
No, the LG Stylus 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG Stylus 2 run?
The LG Stylus 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG Stylus 2?
AppsApk's editorial team rates the LG Stylus 2 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.