LG Tribute
5.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.5 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The LG Tribute is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the LG Tribute at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 127.5 x 67.8 x 10.7 mm (5.02 x 2.67 x 0.42 in) |
| Weight | 138.9 g (4.94 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 57.6 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~207 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Models | LGLS676 |
| Price | About 54 USD |
● Questions about this phone
When was the LG Tribute released?
The LG Tribute was announced 2014, September.
What is the LG Tribute's display size?
The LG Tribute has a 4.5 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the LG Tribute have?
The LG Tribute comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the LG Tribute have?
The LG Tribute is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the LG Tribute have?
The LG Tribute features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the LG Tribute battery capacity?
The LG Tribute has a 2100 mAh battery.
Does the LG Tribute support 5G?
No, the LG Tribute does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG Tribute run?
The LG Tribute runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the LG Tribute?
AppsApk's editorial team rates the LG Tribute at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN