LG U
4.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG U is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.14 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG U at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 147.6 x 73.2 x 7.7 mm (5.81 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Octa-core 1.14 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black, pink |
| Models | F820, U |
| Price | About 323 USD |
● Questions about this phone
When was the LG U released?
The LG U was announced 2016, October.
What is the LG U's display size?
The LG U has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the LG U have?
The LG U comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG U have?
The LG U is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG U have?
The LG U features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG U battery capacity?
The LG U has a 3000 mAh battery.
Does the LG U support 5G?
No, the LG U does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG U run?
The LG U runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG U?
AppsApk's editorial team rates the LG U at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.