LG V10
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The LG V10 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the LG V10 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.6 x 79.3 x 8.6 mm (6.28 x 3.12 x 0.34 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Stainless Steel sides, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 16 MP, f/1.8, 1/2.6", Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p |
| Dual | 5 MP, f/2.2 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 40 min (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Black, Luxe White, Modern Beige, Ocean Blue, Opal Blue |
| Models | VS990, f600, H900, H901, H960, H961, H962, H968, H961N, F600L, F600S, F600K |
| Price | About 275 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V10 released?
The LG V10 was announced 2015, October.
What is the LG V10's display size?
The LG V10 has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG V10 have?
The LG V10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG V10 have?
The LG V10 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the LG V10 have?
The LG V10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG V10 battery capacity?
The LG V10 has a 3000 mAh battery.
Does the LG V10 support 5G?
No, the LG V10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG V10 run?
The LG V10 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the LG V10?
AppsApk's editorial team rates the LG V10 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.