LG V30S ThinQ
7.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The LG V30S ThinQ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the LG V30S ThinQ at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75.4 x 7.3 mm (5.97 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); LG UX 6 |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) - single-SIM model , microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual-SIM model |
| Internal | 128GB 6GB RAM (V30s), 256GB 6GB RAM (V30s+) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.6, 30mm (normal), 1/3.1", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 3-axis OIS 13 MP, f/1.9, 13mm (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 22mm (wide), 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio B&O Play certified 24-bit/48kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Maroccan Blue, New Platinum Gray |
| Models | US998R |
| Price | About 329 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V30S ThinQ released?
The LG V30S ThinQ was announced 2018, February.
What is the LG V30S ThinQ's display size?
The LG V30S ThinQ has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the LG V30S ThinQ have?
The LG V30S ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG V30S ThinQ have?
The LG V30S ThinQ is available with 128GB / 6GB / 256GB of internal storage.
What camera does the LG V30S ThinQ have?
The LG V30S ThinQ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG V30S ThinQ battery capacity?
The LG V30S ThinQ has a 3300 mAh battery.
Does the LG V30S ThinQ support 5G?
No, the LG V30S ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG V30S ThinQ run?
The LG V30S ThinQ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the LG V30S ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG V30S ThinQ at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.