LG V35 ThinQ
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The LG V35 ThinQ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the LG V35 ThinQ at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 151.7 x 75.4 x 7.3 mm (5.97 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM (V35), 128GB 6GB RAM (V35+) |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.6, 30mm (standard), 1/3.1", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 3-axis OIS 16 MP, f/1.9, 16mm (ultrawide), 1/3.1", 1.0µm, PDAF, Laser AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio B&O Play certified 24-bit/48kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic DTS: X Surround Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, color spectrum |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Aurora Black, New Platinum Gray |
| Models | LM-V350, LM-V350N |
| Price | About 384 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V35 ThinQ released?
The LG V35 ThinQ was announced 2018, May.
What is the LG V35 ThinQ's display size?
The LG V35 ThinQ has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the LG V35 ThinQ have?
The LG V35 ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG V35 ThinQ have?
The LG V35 ThinQ is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LG V35 ThinQ have?
The LG V35 ThinQ features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the LG V35 ThinQ battery capacity?
The LG V35 ThinQ has a 3300 mAh battery.
Does the LG V35 ThinQ support 5G?
No, the LG V35 ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG V35 ThinQ run?
The LG V35 ThinQ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG V35 ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG V35 ThinQ at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.