LG V40 ThinQ
7.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.4 inches · 1440×3120
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The LG V40 ThinQ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.4 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the LG V40 ThinQ at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) , CDMA 800 / 1900 - V405QA7 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - V405QA7 , CDMA2000 1xEV-DO - V405QA7 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 66(1700/2100), 71(600) - V405QA7 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 158.8 x 75.7 x 7.6 mm (6.25 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | P-OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 100.5 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, 27mm (standard), f/1.5, 1/2.6", 1.4µm, dual pixel PDAF, 3-axis OIS 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 1.0µm, 2x optical zoom, PDAF, OIS 16 MP, 16mm (ultrawide), f/1.9, 1/3.1", 1.0µm, no AF";i |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, 26mm (standard), f/1.9, 1.4µm 5 MP, 21mm (wide), f/2.2, 1.4µm"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio 24-bit/48kHz audio recording Active noise cancellation with dedicated mic DTS: X Surround Sound Tuned with Meridian Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| Radio | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared port | Stereo FM radio with RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) USB Power Delivery 2.0 Qi fast wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | New Platinum Gray, Carmine Red, New Aurora Black, New Moroccan Blue |
| Models | V405, LM-V405, LM-V409N |
| Price | About 593 USD |
● Questions about this phone
When was the LG V40 ThinQ released?
The LG V40 ThinQ was announced 2018, October.
What is the LG V40 ThinQ's display size?
The LG V40 ThinQ has a 6.4 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the LG V40 ThinQ have?
The LG V40 ThinQ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the LG V40 ThinQ have?
The LG V40 ThinQ is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the LG V40 ThinQ have?
The LG V40 ThinQ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG V40 ThinQ battery capacity?
The LG V40 ThinQ has a 3300 mAh battery.
Does the LG V40 ThinQ support 5G?
No, the LG V40 ThinQ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the LG V40 ThinQ run?
The LG V40 ThinQ runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG V40 ThinQ?
AppsApk's editorial team rates the LG V40 ThinQ at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.