LG W30 Pro
4.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.21 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The LG W30 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the LG W30 Pro at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
5.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 75.9 x 8.3 mm (6.21 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 172.7 g (6.10 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 96.3 cm2 (~80.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB/4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, PDAF 8 MP, (ultrawide) 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pine Green, Denim Blue, Black |
| Price | 175 USD |
● Questions about this phone
When was the LG W30 Pro released?
The LG W30 Pro was announced 2019, June.
What is the LG W30 Pro's display size?
The LG W30 Pro has a 6.21 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the LG W30 Pro have?
The LG W30 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the LG W30 Pro have?
The LG W30 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the LG W30 Pro have?
The LG W30 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the LG W30 Pro battery capacity?
The LG W30 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the LG W30 Pro support 5G?
No, the LG W30 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG W30 Pro run?
The LG W30 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the LG W30 Pro?
AppsApk's editorial team rates the LG W30 Pro at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.