LG X mach
5.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12.3 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X mach is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 12.3 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X mach at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, September |
BODY | |
| Dimensions | 149.1 x 76.5 x 8.9 mm (5.87 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 82.2 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12.3 MP, f/2.0, 1.55µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | FM radio |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titan, White |
| Models | K600 |
| Price | About 263 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X mach released?
The LG X mach was announced 2016, June.
What is the LG X mach's display size?
The LG X mach has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the LG X mach have?
The LG X mach comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the LG X mach have?
The LG X mach is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the LG X mach have?
The LG X mach features a 12.3 MP main camera. Specifications: 12.3 MP.
What is the LG X mach battery capacity?
The LG X mach has a 3000 mAh battery.
Does the LG X mach support 5G?
No, the LG X mach does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X mach run?
The LG X mach runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X mach?
AppsApk's editorial team rates the LG X mach at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.