LG X screen
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.93 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X screen is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.93 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X screen at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K500N |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K500N , LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600) - K500DS |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 142.6 x 71.8 x 7.1 mm (5.61 x 2.83 x 0.28 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.93 inches, 67.0 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~298 ppi density) Secondary display, 80 x 520 pixels, 1.76 inches |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Pink Gold |
| Models | K500, K500n |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X screen released?
The LG X screen was announced 2016, February.
What is the LG X screen's display size?
The LG X screen has a 4.93 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X screen have?
The LG X screen comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X screen have?
The LG X screen is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X screen have?
The LG X screen features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X screen battery capacity?
The LG X screen has a 2300 mAh battery.
Does the LG X screen support 5G?
No, the LG X screen does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X screen run?
The LG X screen runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X screen?
AppsApk's editorial team rates the LG X screen at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.