LG X Skin
4.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X Skin is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X Skin at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71.4 x 6.9 mm (5.70 x 2.81 x 0.27 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Titanium |
| Price | About 197 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X Skin released?
The LG X Skin was announced 2016, July.
What is the LG X Skin's display size?
The LG X Skin has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X Skin have?
The LG X Skin comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the LG X Skin have?
The LG X Skin is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the LG X Skin have?
The LG X Skin features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the LG X Skin battery capacity?
The LG X Skin has a 2100 mAh battery.
Does the LG X Skin support 5G?
No, the LG X Skin does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X Skin run?
The LG X Skin runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X Skin?
AppsApk's editorial team rates the LG X Skin at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.