LG X5
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The LG X5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the LG X5 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.6 x 76.9 x 7.2 mm (5.97 x 3.03 x 0.28 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Indigo Black |
| Models | F770S |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the LG X5 released?
The LG X5 was announced 2016, July.
What is the LG X5's display size?
The LG X5 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the LG X5 have?
The LG X5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the LG X5 have?
The LG X5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the LG X5 have?
The LG X5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the LG X5 battery capacity?
The LG X5 has a 2800 mAh battery.
Does the LG X5 support 5G?
No, the LG X5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the LG X5 run?
The LG X5 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the LG X5?
AppsApk's editorial team rates the LG X5 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.