Microsoft Lumia 430 Dual SIM
5.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 430 Dual SIM at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 120.5 x 63.2 x 10.6 mm (4.74 x 2.49 x 0.42 in) |
| Weight | 127.9 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 44.8 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~235 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP, f/2.2, 1/5" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Orange |
| Price | About 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 430 Dual SIM released?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM was announced 2015, March.
What is the Microsoft Lumia 430 Dual SIM's display size?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 430 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 430 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 430 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Microsoft Lumia 430 Dual SIM battery capacity?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM has a 1500 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 430 Dual SIM support 5G?
No, the Microsoft Lumia 430 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Microsoft Lumia 430 Dual SIM run?
The Microsoft Lumia 430 Dual SIM runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 430 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 430 Dual SIM at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.