Microsoft Lumia 950 XL
5.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1440×2560
- Camera20 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Microsoft Lumia 950 XL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 20 MP main camera, and a 3340 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 950 XL at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 151.9 x 78.4 x 8.1 mm (5.98 x 3.09 x 0.32 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.5 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~518 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.4", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, sensor core Microsoft Continuum support |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 387 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 950 XL released?
The Microsoft Lumia 950 XL was announced 2015, October.
What is the Microsoft Lumia 950 XL's display size?
The Microsoft Lumia 950 XL has a 5.7 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 950 XL have?
The Microsoft Lumia 950 XL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 950 XL have?
The Microsoft Lumia 950 XL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 950 XL have?
The Microsoft Lumia 950 XL features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Microsoft Lumia 950 XL battery capacity?
The Microsoft Lumia 950 XL has a 3340 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 950 XL support 5G?
No, the Microsoft Lumia 950 XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Microsoft Lumia 950 XL run?
The Microsoft Lumia 950 XL runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 950 XL?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 950 XL at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.