| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, December |
| Dimensions | 151.9 x 78.4 x 8.1 mm (5.98 x 3.09 x 0.32 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 20 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.4", 1.12µm, AF, OIS |
| Features | Zeiss optics, triple-LED RGB flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, stereo sound rec., 1080p@30/60fps (after SW update) |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, sensor core |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3340 mAh battery |
| Charging |
Qi wireless charging (market dependent) Fast battery charging 18W |
| Colors | Black, White |
| Price | About 387 USD |