Microsoft Lumia 650
5.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Microsoft Lumia 650 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and a 2000 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 650 at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 70.9 x 6.9 mm (5.59 x 2.79 x 0.27 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 67.5 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909v2 Snapdragon 212 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 166 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 650 released?
The Microsoft Lumia 650 was announced 2016, February.
What is the Microsoft Lumia 650's display size?
The Microsoft Lumia 650 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 650 have?
The Microsoft Lumia 650 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 650 have?
The Microsoft Lumia 650 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 650 have?
The Microsoft Lumia 650 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Microsoft Lumia 650 battery capacity?
The Microsoft Lumia 650 has a 2000 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 650 support 5G?
No, the Microsoft Lumia 650 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Microsoft Lumia 650 run?
The Microsoft Lumia 650 runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 650?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 650 at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN