Microsoft Lumia 540 Dual SIM
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1 with Lumia Denim
Sponsored
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, and a 2200 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 540 Dual SIM at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 73.7 x 8.6 mm (5.67 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 with Lumia Denim |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Orange, white, black, gray, blue |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 540 Dual SIM released?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM was announced 2015, April.
What is the Microsoft Lumia 540 Dual SIM's display size?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 540 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 540 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 540 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Microsoft Lumia 540 Dual SIM battery capacity?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM has a 2200 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 540 Dual SIM support 5G?
No, the Microsoft Lumia 540 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Microsoft Lumia 540 Dual SIM run?
The Microsoft Lumia 540 Dual SIM runs Microsoft Windows Phone 8.1 with Lumia Denim.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 540 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 540 Dual SIM at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.