Microsoft Lumia 950 Dual SIM
6.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera20 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) chipset, a 20 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 950 Dual SIM at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 73.2 x 8.2 mm (5.71 x 2.88 x 0.32 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8992 Snapdragon 808 (20 nm) |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/2.4", 1.12µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Iris scanner, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, sensor core |
BATTERY | |
| Charging | Qi wireless charging (market dependent) Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 310 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 950 Dual SIM released?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM was announced 2015, October.
What is the Microsoft Lumia 950 Dual SIM's display size?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 950 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 950 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 950 Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Microsoft Lumia 950 Dual SIM battery capacity?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM has a 3000 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 950 Dual SIM support 5G?
No, the Microsoft Lumia 950 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Microsoft Lumia 950 Dual SIM run?
The Microsoft Lumia 950 Dual SIM runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 950 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 950 Dual SIM at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN