Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM
5.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, and a 3000 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 81.5 x 9 mm (6.22 x 3.21 x 0.35 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 88.9 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~259 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, sensor core |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte cyan, Orange, Black, Matte white, Glossy white |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM released?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM was announced 2015, March.
What is the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM's display size?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM has a 5.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM have?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM battery capacity?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM has a 3000 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM support 5G?
No, the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM run?
The Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 640 XL LTE Dual SIM at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.