Microsoft Lumia 550
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSMicrosoft Windows 10
Sponsored
The Microsoft Lumia 550 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, and a 2100 mAh battery. AppsApk rates the Microsoft Lumia 550 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 136.1 x 67.8 x 9.9 mm (5.36 x 2.67 x 0.39 in) |
| Weight | 141.9 (5.01 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 59.7 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~315 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 2 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Microsoft Lumia 550 released?
The Microsoft Lumia 550 was announced 2015, October.
What is the Microsoft Lumia 550's display size?
The Microsoft Lumia 550 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Microsoft Lumia 550 have?
The Microsoft Lumia 550 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Microsoft Lumia 550 have?
The Microsoft Lumia 550 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Microsoft Lumia 550 have?
The Microsoft Lumia 550 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Microsoft Lumia 550 battery capacity?
The Microsoft Lumia 550 has a 2100 mAh battery.
Does the Microsoft Lumia 550 support 5G?
No, the Microsoft Lumia 550 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Microsoft Lumia 550 run?
The Microsoft Lumia 550 runs Microsoft Windows 10.
What is AppsApk's rating for the Microsoft Lumia 550?
AppsApk's editorial team rates the Microsoft Lumia 550 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN