Oppo A31
4.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Oppo A31 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Oppo A31 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | TD-SCDMA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April 17 |
BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 65.5 x 8 mm (5.19 x 2.58 x 0.31 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Price | About 150 EUR |
● Questions about this phone
When was the Oppo A31 released?
The Oppo A31 was announced 2015, April.
What is the Oppo A31's display size?
The Oppo A31 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A31 have?
The Oppo A31 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A31 have?
The Oppo A31 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo A31 have?
The Oppo A31 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo A31 battery capacity?
The Oppo A31 has a 2000 mAh battery.
Does the Oppo A31 support 5G?
No, the Oppo A31 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / LTE.
What operating system does the Oppo A31 run?
The Oppo A31 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A31?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A31 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.