Oppo A11
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.5 inches · 720×1600
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A11 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) chipset, a 12 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A11 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 9.1 mm (6.44 x 2.98 x 0.36 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 12 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.3, 13mm (ultrawide), 1/4", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75µm, depth senso";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power bank/Reverse charging Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Purple, Lake Green, Cloud White |
| Models | PCHM10, PCHT10 |
| Price | About 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A11 released?
The Oppo A11 was announced 2019, October.
What is the Oppo A11's display size?
The Oppo A11 has a 6.5 inches display with 720 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A11 have?
The Oppo A11 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A11 have?
The Oppo A11 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Oppo A11 have?
The Oppo A11 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Oppo A11 battery capacity?
The Oppo A11 has a 5000 mAh battery.
Does the Oppo A11 support 5G?
No, the Oppo A11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A11 run?
The Oppo A11 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A11?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A11 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.