Oppo A33
4.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Oppo A33 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Oppo A33 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
7.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 142.7 x 71.7 x 7.6 mm (5.62 x 2.82 x 0.30 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); ColorOS 2.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 261 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A33 released?
The Oppo A33 was announced 2015, November.
What is the Oppo A33's display size?
The Oppo A33 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A33 have?
The Oppo A33 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A33 have?
The Oppo A33 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo A33 have?
The Oppo A33 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo A33 battery capacity?
The Oppo A33 has a 2400 mAh battery.
Does the Oppo A33 support 5G?
No, the Oppo A33 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A33 run?
The Oppo A33 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A33?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A33 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.