Oppo A1
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3180 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Oppo A1 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3180 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Oppo A1 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 73.1 x 7.7 mm (5.93 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat); ColorOS 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3180 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deep sea blue, Cherry red, Pearl white |
| Price | About 163 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A1 released?
The Oppo A1 was announced 2018, March.
What is the Oppo A1's display size?
The Oppo A1 has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A1 have?
The Oppo A1 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A1 have?
The Oppo A1 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A1 have?
The Oppo A1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Oppo A1 battery capacity?
The Oppo A1 has a 3180 mAh battery.
Does the Oppo A1 support 5G?
No, the Oppo A1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A1 run?
The Oppo A1 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A1?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A1 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.