Oppo A3
7.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Oppo A3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Oppo A3 at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat13 600/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, May |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75.3 x 7.8 mm (6.14 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~405 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ColorOS 5 |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Knight Black, Soybean Meal, Stardust Silver, Garnet Red |
| Models | PADM00, CPH1837 |
| Price | About 359 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A3 released?
The Oppo A3 was announced 2018, April.
What is the Oppo A3's display size?
The Oppo A3 has a 6.2 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A3 have?
The Oppo A3 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A3 have?
The Oppo A3 is available with 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Oppo A3 have?
The Oppo A3 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Oppo A3 battery capacity?
The Oppo A3 has a 3400 mAh battery.
Does the Oppo A3 support 5G?
No, the Oppo A3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A3 run?
The Oppo A3 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A3?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A3 at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.