Oppo A1k
4.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1560
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Oppo A1k is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Oppo A1k at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 73.8 x 8.4 mm (6.08 x 2.91 x 0.33 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | CPH1923 |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo A1k released?
The Oppo A1k was announced 2019, April.
What is the Oppo A1k's display size?
The Oppo A1k has a 6.1 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo A1k have?
The Oppo A1k comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Oppo A1k have?
The Oppo A1k is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Oppo A1k have?
The Oppo A1k features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Oppo A1k battery capacity?
The Oppo A1k has a 4000 mAh battery.
Does the Oppo A1k support 5G?
No, the Oppo A1k does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Oppo A1k run?
The Oppo A1k runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Oppo A1k?
AppsApk's editorial team rates the Oppo A1k at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN