Oppo R2001 Yoyo
4.1/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1900 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Oppo R2001 Yoyo is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1900 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Oppo R2001 Yoyo at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 138.5 x 69.5 x 9.2 mm (5.45 x 2.74 x 0.36 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | R20, R2001 |
| Price | About 217 USD |
● Questions about this phone
When was the Oppo R2001 Yoyo released?
The Oppo R2001 Yoyo was announced 2014, May.
What is the Oppo R2001 Yoyo's display size?
The Oppo R2001 Yoyo has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Oppo R2001 Yoyo have?
The Oppo R2001 Yoyo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Oppo R2001 Yoyo have?
The Oppo R2001 Yoyo is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Oppo R2001 Yoyo have?
The Oppo R2001 Yoyo features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Oppo R2001 Yoyo battery capacity?
The Oppo R2001 Yoyo has a 1900 mAh battery.
Does the Oppo R2001 Yoyo support 5G?
No, the Oppo R2001 Yoyo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Oppo R2001 Yoyo run?
The Oppo R2001 Yoyo runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Oppo R2001 Yoyo?
AppsApk's editorial team rates the Oppo R2001 Yoyo at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.