Panasonic Eluga C
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic Eluga C is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga C at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 73.5 x 8.7 mm (5.55 x 2.89 x 0.34 in) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750T (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | Daul: 13 MP, f/2.2, AF 5 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Soft Pink |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga C released?
The Panasonic Eluga C was announced 2017, November.
What is the Panasonic Eluga C's display size?
The Panasonic Eluga C has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga C have?
The Panasonic Eluga C comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga C have?
The Panasonic Eluga C is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga C have?
The Panasonic Eluga C features a 13 MP main camera. Specifications: Daul: 13 MP.
What is the Panasonic Eluga C battery capacity?
The Panasonic Eluga C has a 3000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga C support 5G?
No, the Panasonic Eluga C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga C run?
The Panasonic Eluga C runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga C?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga C at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.