Panasonic Eluga I7
5.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Panasonic Eluga I7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Panasonic Eluga I7 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, April |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 148.8 x 70.9 x 9.3 mm (5.86 x 2.79 x 0.37 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737H |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1.12 µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio with RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | ELUGA I7 |
| Price | About 91 USD |
● Questions about this phone
When was the Panasonic Eluga I7 released?
The Panasonic Eluga I7 was announced 2018, April.
What is the Panasonic Eluga I7's display size?
The Panasonic Eluga I7 has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Panasonic Eluga I7 have?
The Panasonic Eluga I7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Panasonic Eluga I7 have?
The Panasonic Eluga I7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Panasonic Eluga I7 have?
The Panasonic Eluga I7 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Panasonic Eluga I7 battery capacity?
The Panasonic Eluga I7 has a 4000 mAh battery.
Does the Panasonic Eluga I7 support 5G?
No, the Panasonic Eluga I7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Panasonic Eluga I7 run?
The Panasonic Eluga I7 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Panasonic Eluga I7?
AppsApk's editorial team rates the Panasonic Eluga I7 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.